Modernizacja zbiornika na asfalty

W roku 2017, spółka podjęła się realizacji zadania polegającego na modernizacji zbiornika magazynowego Z-503 w Orlen Asfalt w Płocku. Zadanie została zrealizowane w formule EPC (engineering, procurement, construction), gdzie spółka była odpowiedzialna za każdy etap realizacji.

Zbiornik walcowy o osi pionowej, ma pojemność nominalna V = 10 000 m3 i następujące wymiary:

średnica wewnętrzna płaszcza zbiornika

dw

24 200

mm

wysokość płaszcza zbiornika

h

22 445

mm

średnica wewnętrzna osłony zbiornika

Dw

28 400

mm

wysokość osłony zbiornika

H

18 015

mm

Klient:
PKN ORLEN
Okres realizacji:
2017
Liczba r-h:
35.000

Opis projektu/Zakres prac

Zbiornik Z-503 został wybudowany i przekazany do eksploatacji po odbiorze technicznym 2005 roku i był eksploatowany do 2011 roku. W trakcie 6 letniej eksploatacji płaszcz wewnętrzny zbiornika osiadł 26 ÷ 28 cm, zaś płaszcz zewnętrzny (osłona) około 3 cm. Tak znaczna różnica w osiadaniu płaszczy spowodowała istotne uszkodzenia konstrukcji dna zbiornika i rurociągów w przestrzeni między płaszczowej . Efektem tych uszkodzeń był wyciek cieczy magazynowanej do przestrzeni między płaszczami oraz zaprzestanie eksploatacji zbiornika.

Od 2011 roku zbiornik nie był eksploatowany, ale przez kilka lat był przedmiotem licznych ekspertyz i badań mających na celu określenie przyczyn zaistniałej awarii oraz wskazanie sposobu naprawy zbiornika celem przywrócenia go do dalszej eksploatacji.

Do zadań podczas modernizacji należały miedzy innymi następujące czynności:

  • posadowieniu osłony zbiornika na pierścieniu wylewanym w bezpośrednim sąsiedztwie główki rodzimego fundamentu zbiornika. Osłona zbiornika na czas wylewania pierścienia betonowego została podniesiona z użyciem systemu podnośników hydraulicznych, a po wykonaniu podbicia i dywaniku z asfaltobetonu opuszczona i na nim posadowiona.
  • całkowicie usunięto izolację ze szkła piankowego spod osłony zbiornika zastępując ten materiał podbiciem z betonu B10, co zabezpieczy osłonę zbiornika przed osiadaniem,
  • zastosowano innowacyjny system odprowadzenia wilgoci z pod dna zbiornika na zewnątrz pierścienia osłony.
  • wykonano nowe dno przestrzeni między płaszczowej z zastosowaniem innowacyjnego systemu kompensacji, niwelującym także różnicę poziomów pomiędzy osłoną, a płaszczem zbiornika.

Zbiornik, do którego rozważana była decyzja o rozbiórce, został zmodernizowany i jest eksploatowany do dnia dzisiejszego.